הלוואה כנגד נכס קיים

הלוואה כנגד נכס קיים

במציאות שבה אנו חיים בישראל, יוקרה המחיה, המיסים הגבוהים ומחירי הדירות הגבוהים אנו נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים כדי להתקדם בחיים. רכישת בית חדש או פתיחת עסק מצריכים מאתנו שילוב של הון אישי + קבלת מימון גבוה יחסית על מנת להוציא את זה לפועל. בעיקר כאשר אנו רוצים לרכוש דירה – אנו כפופים למחירי דירות גבוהים והחוקים של הבנקים אשר דורשים מאתנו השתתפות עצמית לצורך קבלת משכנתא. כמובן שקשה יותר לקבל משכנתא סתם כך והעדיפות היא למשכן נכס אחר על מנת להעניק הלוואה. 

למה שמישהו ירצה לקחת הלוואה ולשעבד נכס קיים?

כאשר מדובר ברכישת דירה למשל יש לנו 2 אופציות של קבלת הלוואה כנגד נכס: האחת היא להציג לבנק הון אישי באחוז מסוים שהוא דורש ולקבל משכנתא על ההפרש בתמורה למשכון הבית שהולכים לקנות. האפשרות השנייה היא שעבוד של נכס קיים לטובת קבלת ההלוואה. הכוונה היא למשל לאדם או זוג צעיר שההורים משעבדים את הבית שלהם על מנת שאותו זוג צעיר יקבל הלוואה. 

מדוע שנרצה לעשות את זה אתם שואלים? ובכן לא תמיד יש לנו ברירה. קשה מאוד לחסוך כסף באופן מלא לדירה ובנקודות מסוימות בחיים יש צורך להתקדם ולתת לעצמנו יותר ביטחון. כך למשל כאשר המשפחה מתרחבת עם ילדים נוספים, כאשר הילדים רוצים לצאת מהקן של ההורים ולגור בדירה משלהם וכו'. במקום לשלם שכירות למישהו אחר, עדיף לשלם את המשכנתא כדי שבבוא הזמן הבית יישאר בבעלות המלווה (שלא כמו בשכירות שמשלמים למישהו אחר שם הנכס תמיד יישאר בבעלות בעל הדירה).

משקיעים ויזמי נדל"ן מצליחים, בעלי מחשבה פיננסית, עשויים למשכן נכס קיים אחד כדי לממן נכס נוסף לצורך השקעה. הם אומנם צריכים להוסיף הון עצמי בשיעור מסוים, אולם כך זה מקצר להם את התהליכים להגעה לנכס השני שלהם, אותו הם יכולים לשכור ומדמי השכירות לשלם את המשכנתא. 

כמה הלוואה נוכל לקבל?

כאשר מדובר בקבלת הלוואה כנגד נכס קיים ההלוואה שתוכלו לקבל תהיה שווה לחצי ערכו של הבית המשועבד. כך למשל אם דירה שווה מיליון וחצי שקלים ותשועבד לטובת ההלוואה, תוכלו לקבל עד 750 אלף שקלים. במידה וכבר יש משכנתא קיימת על הבית והיא פחותה מ50% מערכו של הבית – נניח 500 אלף שח יתרה, הרי שתוכלו לקבל רק את ההפרש עד חצי הערך של הבית, כלומר 250 אלף שח. 

יתרונות וחסרונות בנטילת הלוואה כנגד נכס קיים:

כמובן שיש יתרונות ויש חסרונות בנטילת הלוואה כנגד נכס קיים. מצד אחד קל יותר לקבל את ההלוואה מהבנק או הגוף האחר המלווה כיוון שיש נכס ממשי העומד מאחורי ההלוואה, שאותו גוף מלווה יכול למכור ולכסות את החוב במידה ואין יכולת לעמוד בהחזר החודשי של ההלוואה. מצד שני צריך לקחת בחשבון שלא תהיה לכם זכות לשמור על הנכס במידה ואכן לא תצליחו לעמוד בהוצאות החודשיות. לאף אחד זה לא נעים שמוציאים אותו מהבית, וודאי במקרה בו מישהו אחר שעבד את הנכס שלו עבורכם.

 

למידע נוסף ראו גם: הלוואה לבעלי נכס

 

משכנתא דיגיטלית
איך לקחת משכנתא דיגיטלית

משכנתא דיגיטלית בשנת 2021, השימוש באמצעי הדיגיטל כבר לא חדש, כאשר גם בכל הקשור למשכנתא אפשר לקחת באופן דיגיטלי לחלוטין, ללא הצורך בהגעה פיזית לבנק.

לקריאה»

לבדיקת זכאות להלוואה

בדיקת זכאות להלוואה

קבל לידים איכותיים כבר עכשיו

למה אתה מחכה?

פשוט מלא פרטים