fbpx

5 סוגי הלוואות משכנתא

5 סוגי הלוואות משכנתא

 

5 סוגי הלוואות משכנתא – יועצי משכנתאות ואנשי המקצוע בתחום זה אומרים תמיד את אותו הדבר – קניית בית היא עסקה ארוכת שנים ולכן יש למצוא דרך לחשוב כמה שיותר על המסלולים שלוקחים כדי ולתכנן לפיהם את מסלול ההחזרים.

 

כשקונים בית או נכס כלשהו ללא הון עצמי רב צריכים לגייס כמה שיותר הון עצמי לפני שמבקשים משכנתא. הסיבה ברורה. גם אם יש משכנתאות שאפשר לקחת במסלולים שונים ולנסות למזער את התנודות בגובה ההחזרים, עדיין יש מספיק משתנים שיכולים לגרום להחזר לקפוץ בגלל התנודות בכלכלה. זאת הסיבה שבגללה הטוב ביותר הוא לשלב את המסלולים של המשכנתא ולקחת כמה משכנתאות בתוך אחת. כלומר, לחלק את המשכנתא למסלולים שונים ומהם להרכיב את ההלוואה הגדולה ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

מה חשוב לדעת על משכנתא?

לפני שנפרט איזה סוגי משכנתא יש, חשוב לדעת שבכל הכבוד לרצון שלכם לחסוך, לבנק יש אינטרס להרוויח ולכן תהיו מוגבלים בכל מקרה במסלול הכדאי ביותר. מה שכדאי לכם לא כדאי בדרך כלל לבנק ולכן הוא יגביל את היכולת שלכם להקטין ככל האפשר את ההחזר שלכם. אבל גם שם יש להם מגבלה משום שבנק ישראל פרסם כללים כמה מותר לכל אחד לקחת בכל מסלול כדי לא לסכן את עצמכם וכדי לא לסכן את הבנק. אחרי הכל, מדובר בכסף שהבנק מגלגל גם בשביל לקוחות נוספים. חשוב לדעת גם שהתמהיל של מסלולי החזר עובד לטובתכם משום שאי אפשר לדעת אף פעם מה יקרה וכיצד הכלכלה תתגלגל. אפשר רק להכין את עצמכם ולצפות שחלק מהמסלולים יתייקר, בדיוק כמו שעשוי להיות שחלק מהם יוזל במהלך השנים.

 

כמו כן חשוב לציין שאם יש לכם נכס הבנק מסתכל עליכם בצורה שונה, הלוואה לבעלי נכס המוכנים לשעבד את הנכס לקבלת הלוואה לעסק אפילו בתנאי הלוואה בערבות מדינה, לרכישת רכב או לכל מטרה, עצם זה שיש לכם נכס הבנק מוכן בצורה מהירה יחסית לתת לכם הלוואות וכנראה גם בתנאים טובים יותר.

5 סוגי הלוואות משכנתא – אילו סוגי משכנתאות יש?

  1. משכנתא לזכאים של משרד הבינוי והשיכון – זו משכנתא שהייתה פופולרית מאוד לזוגות צעירים שעמדו לקנות את הבית הראשון שלהם. המדינה תמיד רצתה לעזור לבנות את הבית הראשון ולכן נתנה זכאות לאנשים שעונים על קריטריונים מסוימים כדי להקל עליהם לקנות בית. זה כולל סיוע בתנאים מועדפים דרך המשרד ורק לאחר שמוציאים תעודת זכאות. הזכאות ניתנת לזוגות חסרי דיור שקונים דירה ראשונה, עולים חדשים, חד הוריים, רווקים מעל גיל 30 ועוד. הניקוד כולל גם מספר ילדים ושנות נישואין, שירות צבאי או שירות לאומי, גודל המשפחה והאם גרים ביישובי עדיפות לאומית. זה עוזר כמובן למשכנתא בתנאים נוחים יותר ולכן העדיפות הראשונה היא לבדוק את הזכאות שלכם.
  2. משכנתא בריבית משתנה צמודה למדד וריבית קבועה לא צמודה – משכנתאות הריבית הן משכנתאות שמושפעות מריבית ולהחזר שלהן במסלול זה יש יתרונות וחסרונות. כשריבית צמודה למדד המחירים לצרכן היא יכולה להשתנות לרעה כשהמדד עולה וכשהריבית קבועה היא אמנם בטוחה מפני עלייה של המדד אבל נשארת יקרה כשהמדד יורד. מצד שני, משלמים אותו סכום בכל חודש.
  3. משכנתא צמודת מט"ח – כשהמשכנתא צמודה למט"ח היא יכולה להיות טובה אם הצפי הוא שהדולר או האירו ירדו אבל גם יכולות להיות תנודות כלפי מעלה כשהמט"ח עולה, ולכן זהו הימור נוסף. בגלל זה רק חלק מהמשכנתא מוצמד למטח. היתרון הנוסף הוא שאפשר לפרוע את יתרת המשכנתא אם יש לכם סכום כסף לזה בלי עמלות וקנסות.
  4. משכנתא לא צמודה בריבית פריים – ריבית הפריים נקבעת על ידי הבנקים על פי הריבית שקובע בנק ישראל. ההחזרים אינם צמודים למדד ולכן הסכומים אינם מושפעים מאינפלציה או השפעה אחרת על המדד. אם בנק ישראל מוריד את הריבית גם ההחזרים יורדים.  קרא עוד על הלוואה חוץ בנקאית.
  5. תמהיל של מסלולים לאחר מיקוח עם הבנק – לכל בנק יש את ההצעה המשולבת שלו לפי יכולת החזר הלווים ולכן כדאי לשאול ולהתמקח על המסלול הנכון לכם.

 

עוד מאמרים בנושא הלוואות

הלוואה מיידית חוץ בנקאית
הלוואה מיידית חוץ בנקאית

ישנם מצבים בחיים שאנחנו נקלעים לתוך סיטואציה ואנחנו צריכים פתרון מיידי, הלוואה מיידית חוץ בנקאית היא הדרך המהירה ביותר לקבל הלוואה. החיים מוליכים אותנו בדרכים

לקריאה»
טסט לשאלון חדש

לורם איפסום לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית סחטיר בלובק. תצטנפל בלינדו למרקל אס לכימפו, דול, צוט ומעיוט – לפתיעם ברשג – ולתיעם

לקריאה»
גמח הלוואות
גמח הלוואות

מה זה גמח הלוואות? איך ניתן לקבל הלוואה ללא ריבית? –  גמילות חסדים היא מצווה ביהדות והמשמעות שלה היא מתן עזרה לכל מי שזקוק לה,

לקריאה»

לבדיקת זכאות להלוואה