הלוואה כנגד שעבוד נכס

הלוואה כנגד שעבוד נכס

יש כמה וכמה מקרים בחיים בהם נרצה לקחת הלוואה כנגד שעבוד של נכס. זה יכול להיות זוג צעיר המעוניין לקנות דירה משלו ובסיוע ההורים ושעבוד הדירה שלהם יכול לקבל מימון לרכישת דירה משלהם. אחרים ייקחו הלוואה מסוג זה כדי לרכוש דירה גדולה יותר לעבור לגור בה, דירה שנייה להשקעה או להקמה/פיתוח של העסק שלהם. ישנן סיבות רבות מדוע אנו צריכים את הכסף, אולם הלוואה מסוג זה איננה הלוואה קטנה שלוקחים לצורך חופשה, רכישת רכב או סגירת המינוס. 

כיצד זה עובד?

קבלת הלוואה כנגד שעבוד נכס עובדת על עיקרון פשוט מאוד: יש לכם נכס? הנכס הזה שווה סכום מסוים – בחתימה על שעבוד הנכס, תוכלו לקבל הלוואה בתקרה מסוימת. התקרה עומדת בדרך כלל על 50%-60% מגובה הנכס. כך למשל: אם זוג צעיר מעוניין לקחת הלוואה או משכנתא כדי לרכוש לעצמו בית בישראל הוא יצטרך לרכוש את הדירה באחת מ2 האפשרויות הבאות ככל הנראה: 

  1. לרכוש את הדירה במלוא הסכום הנדרש.
  2. לקחת משכנתא עבור חלק גדול מערך הדירה, לצרף את ההון האישי שחסכו ועם זה לרכוש דירה.

מכיוון שקשה לחסוך 1-1 וחצי מיליון שח בממוצע, הרי שהאופציה השנייה היא יותר ריאלית עבור מרבית האוכלוסייה בישראל. במקרה כזה יצטרכו הזוג הצעיר דירה שאותה יוכלו למשכן. קרוב לוודאי זו תהיה של ההורים במידה והם יסכימו למשכן אותה עבור הזוג הצעיר. במידה וכן, יהיה צורך בהערכת שמאי לגבי ערכו של הבית. במידה והבית של ההורים שווה למשל כ-2 מיליון שקלים, הזוג הצעיר יוכל לקבל משכנתא בגובה של עד מיליון שקלים. על פי חוקי הבנקים ובנק ישראל לגבי משכנתאות, הזוג הצעיר עדיין יצטרך להשתתף באחוז מסוים מגובה המשכנתא ועל כן ההון האישי והמשכנתא ביחד יקנו לאותו זוג צעיר את הכסף הנדרש לרכישת הדירה.

מי מספק הלוואה כנגד שעבוד נכס?

כמו במרבית ההלוואות הקיימות היום, תוכלו לקבל הלוואה כנגד שעבוד נכס דרך הבנק, דרך חברות אשראי, חברות ביטוח, קרנות וכן גופים אחרים המספקים שירותי הלוואות על פי החוק ובכפוף לאישור משרד האוצר. 

האם יש יתרונות להלוואה כזו?

נטילת הלוואה כנגד שעבוד נכס טומנת בחובה אחראיות רבה על הלווה שכן במידה ולא יעמוד בתשלום החודשי הוא עשוי לגרום למכירת הנכס המשועבד. במידה והזוג הצעיר לא יוכל לעמוד בתנאי המשכנתא שהוצבו להם, הבנק או הגוף המלווה יימכרו את הדירה של ההורים כדי לכסות את החוב. אז מדוע בכל זאת יש יתרונות להלוואה כזו? לעתים היא הפתרון היחיד כאשר אנו צריכים סכומי כסף גדולים וכדי לרכוש דירה משלנו. יתרה מכך, בשל העובדה שיש לנו נכס כגיבוי אז יש לנו קלף מיקוח ואפשרות להשיג תנאי הלוואה נוחים וטובים יותר מאשר הלוואות רגילות ולעתים מאשר מסלולי משכנתא אחרים.

תנאים טובים יותר
תנאים טובים יותר

מקום שבו אפשר לקחת הלוואות לכולם לקוחות כל הבנקים בדרך כלל מכירים את העובדה הזאת היטב – כל הלוואה שנלקחת מהבנק שלכם מגבילה אתכם יותר,

לקריאה»

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות להלוואה

קבל לידים איכותיים כבר עכשיו

למה אתה מחכה?

פשוט מלא פרטים