ריבית פריים אתמול היום ומחר כמה למה ואיך?

ריבית פריים

ריבית פריים אתמול היום ומחר כמה למה ואיך? וכל מה שקשור אליה – חשוב שתדעו את הכל – לא כולם יודעים, אך ריבית פריים היא מהריביות היותר מבוקשות. זוהי ריבית שבעבר היתה מזוהה עם לקוחות VIP, או 'לקוחות פריים' לצורך העניין. ומכאן נגזר שמה, ריבית פריים.

ריבית פריים שומרת על שיעור נמוך יחסית. תהליך שאנחנו מרגישים בו כבר כמה שנים, היות וזו ריבית שלא מאופיינת בתנודות חדות כמו פעם, חשוב להכיר אותה היטב כדי לדעת עד כמה השינויים הרבים בשנים האחרונות הביאו אותה לתנודות שקיימות בה כיום.

ריבית פריים – מומלץ להכיר

בכל רגע נתון שבו אנחנו מדברים על הלוואות בערבות מדינה או הלוואה לעסקים קטנים אנחנו גם מדברים על ריבית הפריים. אך אנחנו לא באמת מכירים אותה לעומק.

ריבית פריים היא הבסיס הקובע את שיעור הריבית בכל מה שקשור אל מוצרים כלכליים כמו הלוואות או פיקדונות. זוהי ריבית שלא צמודה לשום מדד, והיא עולה ויורדת רק על סמך השיקול של בנק ישראל, ובהתאם למצב הנוכחי במשק.

הגורמים לשינויים בריבית יכולים להיות גורמים חיצוניים כמו קורונה. לא מעט עסקים מצאו עצמם מחפשים הלוואה בערבות מדינה קורונה שינתה להם את החיים.

במגוון השינויים הקיימים המשפיעים על ריבית פריים ישנם גם:

  • אינפלציה – אינפלציה בעלת אפקט מהותי על ריבית הפריים, וחשוב לשים לב לאינפלציה ולהשפעות הכלליות שלה.
  • ארה"ב – אחרי שהקורונה הכניסה את העולם למשבר הכי גדול שידע מאז המגפה הספרדית, הבנק החליט בצעדים דרמטיים במיוחד להפחית את הריבית במשק בגלל נזקים כלכליים.
  • השקל מול הדולר – ערך מטבע ישראלי מול ערך מטבע אמריקאי מושפע גם בשל הירידות והעליות של ריבית הפריים.

הלוואות, ריבית הפריים ומה שביניהם

כל בנק מסחרי בישראל, וגם גופים פיננסיים אלו ואחרים המעניקים ללקוחות שלהם הלוואה לעסק או הלוואות לכל מטרה המבוססות על ריבית פריים יודעות כי שעורי הריבית משתנה כמובן בהתאם לשינויים בריתי הפריים.

עוד פרמטר חשוב שמשפיע על ריבית פריים ככל שמדובר בהלוואות כמובן הוא דירוג האשראי האישי. על סמך נתוני האשראי, ההתנהלות הפיננסית שלכם מאד רלוונטית. אם היא תקינה, תקבלו ציון גבוה של דירוג אשראי, וכך בעצם תוכלו לקבל הלוואה רלוונטית. אם ההתנהלות אינה תקינה, לא תוכלו לקבל דירוג תקין ולא תוכלו לקבל הלוואה.

זוהי דרך עבור הבנקים ועבור הגופים הפיננסיים לוודא שהם לא מעניקים הלוואות בהן יש סיכון לאי החזרים. אפשרות נוספת היא בחירתו של הבנק או הגוף הפיננסי בבקשת בטחונות, ערבויות מהלווים, או שעבודים.

למה חשוב להיות מלווים באנשי מקצוע מהטובים ביותר

אין ספק שמשבר הקורונה, הסגרים המרובים ולא מעט הסיטואציות הלא פשוטות הללו הביאו עסקים לסגירה. אנשים פרטיים שהגיעו לסיטואציות שבהן הם נאלצו לשבור חסכונות וגם לחפש מקור הכנסה או מקורות הלוואה שונים.

הסיבה שמומלץ באופן כללי להיות מלווים באנשי מקצוע איכותיים כאשר אנחנו מחפשים הלוואות מסוגים שונים היא כי אנחנו באופן טבעי לא מבינים בסיטואציות הללו. אנחנו מהצד שלנו, הלווים, יודעים שאנחנו מחפשים הלוואה. אנחנו לא מודעים לגובה ההלוואות. לריביות שגורמות לנו בעצם לשלם יותר. אנחנו חושבים על אותו הרגע שבו אנחנו זקוקים לכסף ומוכנים להסכים לכל ריבית.

למצוא את אנשי המקצוע הנכונים שילוו אתכם ויתאימו לכם הלוואה ראויה, רצוי שתעשו באמצעות המלצות מתאימות. ביקורות, וחוות דעת של אנשים שכבר טופלו על ידם. במידה ואתם לא מוצאים על ידי אנשים שאתם מכירים, תמיד תוכלו לבדוק בפלטפורמות הרלוונטיות. כיום, ישנן גם פלטפורמות המוודאות את אותנטיות חוות הדעת.

קצת אופטימיות לסיכום

ואם אנחנו קצת יותר אופטימיים, חשוב שתדעו שהיות וישנה תחרות משמעותית בין הבנקים הצעד היותר מהותי הוא החלטת המפקח על הבנקים לגרום להם למסור ללקוח תעודת זהות בנקאית.

למי שלא יודע, תעודת הזהות הבנקאית היא התעודה השנתית בה יש פירוט נרחב על העמלות שאתם הלקוחות משלמים במגוון של הלוואות, מסגרות אשראי וריביות.

כך אתם יכולים למעשה להתחיל ולעשות סדר בריביות, בהשוואה, בסכומים ובכלל לקבל איזושהי אינדיקציה על מסגרות האשראי ועל ההלוואות שאתם לוקחים.

לתעודת הזהות הבנקאית יש תפקיד מאד חשוב בסיטואציה שבה אתם מחפשים בנק אחרי שיהיה הגב, התמיכה והמקום שבו תוכלו להרגיש בנוח לנהל את כל הנכסים הפיננסיים שלכם.

מהו דירוג אשראי, ואיך הוא יכול לסייע לכם בקבלת הלוואות

מחודש אפריל בשנת 2019, לכל אדם ואדם בישראל יש דירוג אשראי אישי, שאותו בודקים בכל פעם כשאנחנו פונים על גופים פיננסיים לקבלת מסגרות אשראי או הלוואות.

המאגר כולל בתוכו את הנתונים של כל תושב ותושב הנמצאים מעל גיל 18, ושומר בתוכו מידע בגופים המדווחים למאגר נתוני האשראי.

למעשה, דירוג האשראי בהגדרתו הפורמלית הוא דירוג אישי שמייצג את החישוב של סך הכל הנתונים של ההתנהלות הכלכלית של אותו אדם כפי שנשמרו במאגר הנתונים הנמצא תחת ניהולו של בנק ישראל.

דירוג האשראי הוא הציון הפיננסי האישי שלכם שמסייע לגופים פיננסיים כמו חברות אשראי, חברות מימון ישיר ובנקים להבין עד כמה ההתנהלות הפיננסית שלכם תקינה. ואם לומר את האמת, דירוג האשראי מסייע גם לאנשים פרטיים עצמם להבין עד כמה ההתנהלות הפיננסית שלהם תקינה.

דירוג האשראי מראה את כל ההתנהלות הפיננסית שלכם החל מהלוואות ואילו הקטנות ביותר בבנק, מסגרת האשראי שלכם בבנקים. ועד להלוואות חוץ בנקאיות, התנהלות בחברות האשראי ובחברות הביטוח וחברות המימון הישיר הפיננסיות המעניקות הלוואות.

הדירוג רלוונטי להלוואות וכמובן גם לריבית פריים היות והוא זה שגורם לגוף הכלכלי להשיב לכם לחיוב להלוואה, או לסירוב. דירוג אשראי גבוה או נמוך, לכל אלו יש משמעות בעיני גופים כלכליים.

תנאים טובים יותר
תנאים טובים יותר

מקום שבו אפשר לקחת הלוואות לכולם לקוחות כל הבנקים בדרך כלל מכירים את העובדה הזאת היטב – כל הלוואה שנלקחת מהבנק שלכם מגבילה אתכם יותר,

לקריאה»

תוכן עניינים

לבדיקת זכאות להלוואה

קבל לידים איכותיים כבר עכשיו

למה אתה מחכה?

פשוט מלא פרטים